Herkese merhaba,

Hayatında, sevgi, neşe, güven, keyif hissediyor musun? Yoksa o yaşamın içinde herhangi bir şey ya da bir çok şey  üzerine mi bu duygular yüklenmiş durumda ve senin bu duyguların o şeylerin hayatında kalmasına ya da olmasına mı bağlı? Örneğin kendini terfi edince mi mutlu hissediyorsun, istediğin işi aldığında mı huzurlu hissediyorsun, ilişkin beklentilerine göre ilerlediğinde mi sevgi hissediyorsun? Çocuğun derslerinde başarılı olduğunda mı güven hissediyorsun? Hayatındaki duyguların bir şeylerin senin beklentine göre olmasına mı dayanıyor?

Hayatında bazı şeyler artık eskisi gibi sana tad vermiyor mu? İşin, ilişkin, yaşamın. İçinde sevinç , tutku bulmakta zorlanıyor  musun?

Egon ile başbaşasın demek tüm bunların hepsi…

 

Ego nedir?

Ego herhangi bir konuda hatalı, yanlış bir düşünce, algı ve dolayısı ile inançtır.

Egonun devrede olup olmadığını, yaşamın ile nasıl bir ilişki içinde olduğun sana söylüyordur.

İnanç nasıl oluşur?

O düşünceyi tekrar ederek.  Böylece o düşünce inanç haline gelir. İnanç bir bilinç hali oluşturur. Tekrar ederek o konu hakkında bir bilen, bir bilinç haline kendimizi getiririz.

Hayatımızda yaşadıklarımız  kuvvetlenmiş, kök salmış, yer etmiş düşüncelerimizdir. Hayatımızda yaşadıklarımız düşüncelerimizin yansımasıdır.

Egonun sinyallerini nasıl alabilirsin?

Bu sinyallerin en belirgin iki tanesi,

1.Hayatında tekrar eden olaylar en güzel sinyaldir.

2.Bir olay, durum içindeki hislerin ve davranışların en güzel sinyaldir.

Egonu nasıl bırakıp, kendini yaşamak istediklerine yönlendirebilirsin?

Bu tekrar eden olayları , hisleri, davranışları fark etmek ilk adımdır.

Düşüncelerini fark edip, oraya farkındalık taşıdıkça hayatını değiştirebilirsin.

Değiştirmek imkansız diye içinden söylüyorsan, o düşüncene de dikkat et. Seni isteklerinden nasıl alıkoyduğuna bakmanın işte tam yeri o düşüncedir.

Bu nasıl bir süreçte ilerler?

Öncelikle sabır gerekir. Bu düşünceleri defalarca tekrarladın, o düşüncelere göre defalarca hareketlerde bulundun, bu düşünceler senin oldu artık ve o düşüncelere artık güven duymaya başladın. O düşüncelere dayanarak hayat kurdun. Şimdi o düşünceyi ordan çektiğimiz an, onun üzerine inşaa ettiğin herşey bir anda yalan olabilir. Aynı o düşüncenin yalan, illüzyon olması gibi.

İllüzyon, illüzyon yaratır, hakikat, hakikati yaratır.

İllüzyon ayırır, yokluk, korku yaşatır, hakikat birlik, birliktelik, varlık, sevgi yaşatır.

1.Düşüncelerine farkındalık taşıyacaksın.

2.Düşüncenin devreye girişini ve o an sergilediğin hareket ve duygulara bakacaksın.

3.Bunu pratik ederek, düşünceyi artık hayatına etki etmeden fark ediyor ve artık o düşünceyi değil, kendinin yaşamak istediği düşünceyi yaşıyor olacaksın. Seçim hep senin. Sevgiden gelen düşüncelerini seçebilirsin, bunun için korkudan beslenen düşüncelerini fark etmen ve adım atman gerekir.

Değişim mümkündür. Hayatını değiştirmek istiyorsan, bu değişim içinde çalışmak gerekiyor. Nasıl vücudundaki kasları geliştirmek için spor yapıyorsun, nasıl vücudunu sağlığı için besliyorsun, düşüncelerinin sana hizmet etmesi için, onlarla da çalışmak gerekiyor. Onları kendi haline bırakırsak, işte o düşünceler bizi yönetmeye çok çabuk geçerler.

Hayatını değiştirmek, istediklerini yaşamak elindedir. İnandığımız herşey gerçek olur? Sen neye inanmak istiyorsun?

Düşüncelerini fark etmek, yaşamını değiştirmek mi istiyorsun?

Duygu Laleli ile Bireysel Holistik Koçluk Programına katıl. Bu yıl senin için farkındalık, değişim, isteklerinle dolu bir yıl olsun.

Sevgilerimle,

Duygu Laleli

 

Not. Yazımı okuyunca ona da faydasının olacağı bir arkadaşınız, tanıdığınız kişi aklınıza geliyorsa yazımı onunla paylaşmanızdan, MutlulukTüyoları Ailesine o kişinin de eklenmesine aracılık etmenizden mutluluk duyarım. 

IMG_1725

Duygu ile birebir koçluk programı için randevunu al ve İstediğin      SEVGİ’yi istediğin YAŞAMI hayatına çek…

Duygu’dan ücretsiz mutluluk tüyolarına katıl.

Duygu ile Mutluluk Tüyoları bültenine üye olun. Bana katılın,  hediye olarak sizlere iletecek olduğum haftalık tüyolardan, ilham verecek bilgilerden, öğretilerden, aramıza katılmış herkes ile iletişim içinde olma fırsatını  hemen yakalayın.

Duygu’yu instagram ‘dan takip edebilirsin. Günlük yayınladığım tüyoları hayatına dahil et.#mutluluktuyoları

Duygu’yu facebook’dan takip edebilirsin.

Yorum yaz


Copyright 2015 - Duygu Laleli - Tüm hakları saklıdır